Czym jest ryczałt ewidencjonowany?
- Szczegóły
Opodatkowanie działalności gospodarczej to kwestia, która dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Temat nierzadko jest mocno złożony, jednak część firm może skorzystać z tak zwanego ryczałtu ewidencjowanego, który jest uproszczoną formą opodatkowania działalności gospodarczych. Na czym polega, kto może się na niego zdecydować i co jeszcze trzeba wiedzieć na jego temat?
Kiedy mamy do czynienia z ryczałtem ewidencjonowanym?
Przed wyborem odpowiedniego sposobu opodatkowania przedsiębiorstwa, w pierwszej kolejności warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi możliwościami. Klienci naszego biura rachunkowego w Toruniu często pytają o ryczałt ewidencjonowany z uwagi na atrakcyjność tego rozwiązania. Otóż jest to uproszczona forma opodatkowania, z której mogą skorzystać:
- prowadzący działalność gospodarczą samodzielnie,
- spółki jawne,
- spółki cywilne.
W przypadku ryczałtu mamy do czynienia z podatkiem od przychodów (w przypadku innych form mamy do czynienia z podatkami od dochodów). W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca wówczas nie ma możliwości wykazywania ani odliczania kosztów uzyskania przychodu. Konieczne jest z kolei prowadzenie tak zwanej ewidencji przychodów, aby dokumentować uzyskiwane przychody.
Jakie są wady i zalety rozliczania się ryczałtem?
Osoby, które zastanawiają się nad skorzystaniem z możliwości rozliczenia się ryczałtem, powinny zapoznać się z wadami i zaletami tego rozwiązania. Dotyczy to w szczególności zakładających nową działalność gospodarczą, którzy nie mają jeszcze doświadczenia.
Ryczałt to przede wszystkim niższe stawki podatku od tego rozliczanego według skali podatkowej i podatku liniowego. Warto jednak wspomnieć również, że decydując się na taką formę, nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem ani na zasadach, które są przewidziane dla osób samotnie wychowujących dzieci.